A113 – Sekretny kod studia Pixar

Najbardziej znany animacyjny easter egg

Pan Animator napisał 27 października 2016 | Inne

Z okazji Międzynarodowego Dnia Animacji (28/10) wreszcie nasz animatorski mózg trochę odpocznie. Dziś trochę lżejszy wpis (którego nie mogło tu zabraknąć!) o najbardziej znanym easter egg w animacji – A113.

Zwykły numer czy jednak Illuminati?

a113
Szukając informacji o A113 na polskich stronach oprócz ciągłych dobrych odpowiedzi napotkałem perełkę:

Oczywiście jest to symbolika masońska – lucyferiańska. Co można zobaczyć na zdjęciu gdzie panowie pokazują numer pokoju. Ten w środku pokazuje znak rogów, a ci obok – jeden wskazuje na dół, drugi na górę, czyli as below as above czyli ewidentna symbolika – na większości rzeźb czy rysunków baphomet przedstawiony jest z jedną ręką w górę, drugą w dół i zazwyczaj napisana jest wspomniana przeze mnie maksyma

Niektórzy powiedzą „Illuminati confirmed”. A ci, którym jednak tlen do mózgu dociera stwierdzą, że to Pete Docter (reżyser Monsters Inc, Up!, Inside Out), Andrew Stanton (reżyser A Bug’s Life, Finding Nemo, Wall-E, Finding Dory) i John Lasseter (jeden z założycieli i wiceprezes Pixar, producent, reżyser Toy Story, Toy Story 2, Cars, Toy Story 4). A stoją oni przed pracownią A113 na uniwerku CalArts (California Institute of the Arts) założona w1961 przez Walta Disneya, by gdzieś szkolić swoich przyszłych pracowników.

Szkoła ma swoją renomę na świecie i wielu wspaniałych artystów przez nią się przewinęło. Sala A113 była miejscem w którym studenci uczyli się animacji. Umiejscowienie tego napisu w animacji jest pewnego rodzaju hołdem dla szkoły w której tak wiele się nauczyli.

A cały ten trend rozpoczął Brad Bird (reżyser Iron Giant, The Incredibles, Ratatouille) umiejscawiając A113 na tablicy samochodu w serialu Amazing Stories.

amazingstoriesaa13

 

I jakoś to poszło

Inni absolwenci CalArts też zaczęli przemycać ten numer, a później już jakoś to się rozniosło pomiędzy resztą animatorów.

dzielnymalytostera113

simpsonsa113

toystorya113

abuslifea113

irongianta113

findingnemoa113

carsa113

wallea113

bravea113

I tak dalej

Oczywiście tego jest o wiele więcej. Tutaj dałem najlepsze przykłady.
Jak już wyżej pisałem, A113 to najbardziej znany easter egg w animacji. Gdy już wiesz, że coś takiego istnieje to następnym razem w kinie, gdy zobaczysz jakikolwiek napis od razu będziesz rozkminiać czy nie jest to przypadkiem easter egg (potwierdzone na sobie…). Podobnych niespodzianek jest jeszcze więcej. Zaciekawieni? Sprawdźcie strony wyławiające easter eggs w animacjach.

A na koniec jeszcze filmik uzupełniający temat: