A więc chcesz zostać animatorem?

Jeżeli dopiero stawiasz pierwsze animatorskie kroki, a swoją przyszłość wiążesz z animacją to ta strona właśnie jest dla CIEBIE!
Szybko wprowadzę Cię w na właściwy kurs animacyjny skąd już droga krótka do wiecznej chwały!
A to wszystko za darmo! Powariowałem!


Pięć pierwszych kroków

Powyższe pięć kroków to czysty wstęp do animacji i związanych z nią pojęć. Poznamy 12 zasad animacji spisanych przez legendy studia Disney. Nauczymy się czym jest dobra poza i co to jest linia akcji. Następnie przejdziemy do zaplanowania naszej animacji i powiemy jak wygląda cała produkcja filmu animowanego.
I na dobry początek to będzie nasza podstawa.

Książki o animacji

Pięć wspaniałych książek, które szybko wprowadzą Cię w świat animacji. „The Illusion of Life” to od lat „biblia animatorów”. Tam właśnie zostały spisane zasady animacji. „Animator’s Survival Kit” to od teraz Twój najlepszy przyjaciel. Wszystkie sposoby animacji zostały doskonale rozpisane, a wszystko okraszone pięknymi przykładami. ” W „Character animation crash course” Goldberg (kolejny znany animator studia Disney) opisuje zasady animacji w swoim spojrzeniu oraz mówi o tym jak przygotować się do animacji. „Acting for Animators” to nic innego jak aktorskie zasady animacji – bardzo przydatne! – a „How to cheat in Maya” to Twój absolutny must-read jeżeli chcesz animować w Autodesk Maya. BARDZO upraszcza wejście w świat animacji 3D.

Zaczynamy animować

bouncing ball animator
Animator i bouncing ball.
Na szczęście lepiej animuję w 3D niż w 2D…
Autodesk Maya
Autodesk Maya to światowy lider jeżeli chodzi o animację 3D, dlatego na tym blogu będę animować tylko w tym programie. Może dlatego też, że w innych średnio sobie radzę?
Tak czy siak będzie świetnie!

Maya Graph Editor
Poziom średni
Poziom Średni - Maya

Ok! Już mamy solidne podstawy! Znamy cały workflow animacji postaci, zasady mamy w małym paluszku, a bouncing ball już zanimowany i wygląda świetnie!

Teoria

Przejdźmy do praktyki

Starszaki
Maya Dialog
Tutaj sekcja dla trochę bardziej obeznanych animatorów. Dla początkujących jako ciekawostka :-)

Ciekawe, ale też przydatne
A na sam koniec także ważne rzeczy.

 • Linki dla animatorów
  Zbiór odnośników do wielu podstron związanych z animacją. Darmowe dźwięki, tutoriale i nie tylko.
 • Studia – kierunek animacja
  Rozejrzenie się po ofercie uczelni związanych z animacją postaci. Na co zwrócić uwagę i czego unikać.
 • Studiowanie animacji za granicą
  A jakby tak to wszystko rzucić i wyjechać za granicę na studia? Koszta, rekrutacja i gdzie właściwie szukać dobrych, animacyjnych uczelni.
 • Dlaczego motion capture nie jest animacją
  Moje spojrzenie na temat motion capture – czyli przechwytywanie ruchu. Niby animacyjne ułatwienie, ale czy czegoś nie tracimy?
W tym miejscu wspomniałem tylko o kilkunastu wpisach. Łącznie jest ich około 100, więc chodź po stronie i odkrywaj nowe rzeczy.
Wpadaj także na fejsa – tam także wrzucam coś ciekawego!

A to wszystko dla CIEBIE spisałem ja,
Pan Animator