22 zasady opowiadania historii według studia Pixar

Pan Animator napisał 25 września 2015 | AnimacjaTeoria

Na swoim Twitterze była pracownica studia Pixar, Emma Coats spisała zasady dobrego opowiadania historii:

  1. Podziwiasz bohaterów za to, że się starają, a nie za sukcesy jakie osiągnęli.
  2. Pamiętaj o tym, że robisz coś co będzie ciekawe dla widza, a nie coś co będzie fajne do stworzenia jako twórca. Jest pomiędzy tym różnica.
  3. Nie zobaczysz o czym jest historia dopóki nie dojdziesz do jej końca. Przepisz to.
  4. Dawno, dawno temu był sobie… Każdego dnia… Ale pewnego dnia… Przez co…. Ostatecznie…
  5. Upraszczaj, skupiaj i łącz bohaterów. Unikaj drogi na około. Poczujesz, że stracisz ważne rzeczy, ale dzięki temu będziesz czuć się swobodnie. walle
  6. W czym Twój bohater jest dobry, w czym czuje się dobrze? Rzuć im ich przeciwieństwo. Jak sobie z tym poradzą?
  7. Wymyśl zakończenie zanim dobrniesz do środka. Poważnie, zakończenia są CIĘŻKIE. Zdobądź zakończenie już na samym początku.
  8. Zakończ swoją historię i odpuść sobie nawet jeżeli nie jest doskonała. W idealnym świecie miałbyś obie rzeczy, ale idź dalej. Następnym razem będziesz lepszy.
  9. Gdy się na czymś zatrzymasz stwórz listę rzeczy, które NIE POWINNY stać się następnie. Często pojawi się coś, co pozwoli Ci ruszyć dalej.
  10. Analizuj historie, które Ci się podobają. To co Ci się w nich podoba jest częścią Ciebie. Musisz to zauważyć zanim tego użyjesz.
  11. Napisanie historii na papierze pozwala Ci ją tworzyć. Jeżeli doskonały pomysł zostanie Ci w głowie to nigdy z nikim się nim nie podzielisz.
  12. Zignoruj pierwszą myśl, która przyjdzie Ci do głowy. Oraz drugą, trzecią, czwartą, piątą… Odsuń rzeczy oczywiste na bok. Zaskocz samego siebie!
  13. Daj swoim bohaterom ich własne opinie. Pasywni mogą wydawać się lubiani gdy opisujesz historię, ale są trucizną dla widzów.
    fredricksen
  14. Dlaczego musisz opowiedzieć tę historię? Co sprawia, że wierzysz, że w niej coś jest? To jest właśnie serce tej historii.
  15. Jeżeli to Ty byłbyś bohaterem w tej sytuacji to jakbyś się poczuł? Szczerość dodaje wiarygodności niewiarygodnym sytuacjom.
  16. Jaka jest stawka? Daj nam powód, by kibicować bohaterowi. Co się stanie jeżeli jemu się nie powiedzie? Dodawaj mu przeciwności.
  17. Żadna praca nigdy się nie marnuje. Jeżeli wydaje się bez sensu, odstaw ją i idź dalej. Wróci w odpowiednim momencie i okaże się przydatna.
  18. Musisz znać różnicę pomiędzy czymś staraniem i miganiem się. Historia jest testowaniem, a nie poprawianiem.
  19. Przypadki wpędzające bohaterów w kłopoty są ŚWIETNE. Przypadki, pozwalające wyjść im z opresji to OSZUKIWANIE.
  20. Ćwiczenie: Wybierz części filmu którego nie lubisz. Jakbyś je poprzestawiał, by film Ci się spodobał?
  21. Musisz utożsamiać się z sytuacją i bohaterami. Nie możesz tak po prostu napisać „jest ok”. Jak TY byś się zachował w ich sytuacji?
  22. Co jest esencją Twojej historii? Czy to jest najprostszy sposób jej opowiedzenia? Jeżeli już to wiesz, to właśnie na tym możesz budować swoją historię.

 

A tu znajdziecie pierwszą (rok 1986!) animację studia Pixar – Luxo Jr. To tak przy okazji dobrego opowiadania historii :-)