Staging definiuje sposób w jaki przedstawiamy akcję dziejącą się w scenie. Osiągniemy to między innymi poprzez rozmieszczenie postaci, świateł, kamer oraz za odpowiednie dobranie planów bliskich i dalekich.
Inscenizacja to w uproszczeniu stworzenie animacji w taki sposób, by widz wiedział co dokładnie się dzieje lub co za chwilę ma się wydarzyć.
Zazwyczaj staging zaczyna się podczas etapu planowania naszej animacji. Przemyślenie kadrów i zdefiniowanie póz kluczowych dla postaci na pewno przyczyni się do przejrzystości akcji. Do poprawnego planowania może nam posłużyć seria rysunków (to nie muszą być od razu prace w formacie A4 – wystarczy drobny szkic wielkości żółtej karteczki samoprzylepnej). Jeżeli nie potrafimy dobrze rysować weźmy się za wideo referencję. Dzięki temu już na samym początku zobaczymy proste i trudne elementy w akcji i jak możemy je przedstawić w sposób zrozumiały dla widza.
Staging wpływa na pracę przez cały czas produkcji animacji. Już na etapie blockingu dowiemy się czy osiągniemy zamierzany efekt. Sami zobaczymy gdzie pada oko widza, a w razie wątpliwości szybko wszystko poprawimy.
Nie przesadzajmy w detalach – skupmy się na głównej linii akcji. Nasza animacja na pewno będzie zrozumiana przez widza, a akcja stanie się przejrzysta.