Staging – 12 zasad animacji

Inscenizacja

Pan Animator napisał 12 maja 2015 | 12 zasad animacjiAnimacja

http://the12principles.tumblr.com/

Staging definiuje sposób w jaki przedstawiamy akcję dziejącą się w scenie. Osiągniemy to między innymi poprzez rozmieszczenie postaci, świateł, kamer oraz za odpowiednie dobranie planów bliskich i dalekich.
Inscenizacja to w uproszczeniu stworzenie animacji  w taki sposób, by widz wiedział co dokładnie się dzieje lub co za chwilę ma się wydarzyć.

Zazwyczaj staging zaczyna się podczas etapu planowania naszej animacji. Przemyślenie kadrów i zdefiniowanie póz kluczowych dla postaci na pewno przyczyni się do przejrzystości akcji. Do poprawnego planowania może nam posłużyć seria rysunków (to nie muszą być od razu prace w formacie A4 – wystarczy drobny szkic wielkości żółtej karteczki samoprzylepnej). Jeżeli nie potrafimy dobrze rysować weźmy się za wideo referencję. Dzięki temu już na samym początku zobaczymy proste i trudne elementy w akcji i jak możemy je przedstawić w sposób zrozumiały dla widza.

Staging wpływa na pracę przez cały czas produkcji animacji. Już na etapie blockingu dowiemy się czy osiągniemy zamierzany efekt. Sami zobaczymy gdzie pada oko widza, a w razie wątpliwości szybko wszystko poprawimy.

Nie przesadzajmy w detalach – skupmy się na głównej linii akcji. Nasza animacja na pewno będzie zrozumiana przez widza, a akcja stanie się przejrzysta.

Staging - A Goofy Movie

http://framexframe.tumblr.com/